Keresés ebben a blogban

Növények ültetése

Növények ültetési ideje, ültetése

1. Cserepes, edényes, konténeres növények ültetése

Egész évben ültethető növények a konténerben, cserépben, ... edényben lévő és abban nevelt növények:
Ezen növények az egész vegetációs időszak alatt ültethetők.
Ha meleg és száraz az időjárás, akkor az öntözésre jobban oda kell figyelnünk. Arra ügyeljünk, hogy a frissen beültetett növények körül a talaj ne száradjon ki.
A tavaszi ültetési idény a fagyok elmúltával május végéig, június elejéig terjed, de nyugodtan elültethető bármilyen edényes növény ezen idő után is.
Az őszi ültetési idény augusztus végétől a fagyokig tart.


Gyökérzet fejlődése
Az edényes növények még mielőtt bekerülnek a faiskolákba, már majdnem fejlett gyökérzettel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy az edényben lévő gyökérzet kifejlődött, vagy már megkezdte fejlődését a rendelkezésére álló helyen a cserépben.
A klf. termelőktől kiadott és a faiskolába kerülő edényes növények gyökérzete minden esetben alkalmas a kiültetésre.
A gyökérzet 10-15 fokos talajhőmérséklet felett intenzíven fejlődik, ha megfelelő számára a nedvesség. A tavaszi idényben és kora ősszel ültetett növények gyökérzete még abban az évben fejlődésnek indul a kiültetést követően.
Az edényes növények ültetésekor csak le kell venni az edényt a gyökérzetről és egy kicsit nagyobb ültetőgödörbe tenni, a földet visszatölteni és kis tányért készíteni az öntözővíznek.
A szerves trágyát, tápanyagot (mértékkel) inkább az ültetőgödör tetejére szórjuk, mert így nem károsíthatja közvetlenül a gyökérzetet és amúgy is lejut az öntözővízzel, csapadékkal.



2. Szabadgyökerű növények ültetése

A szabadgyökerű növényeket kora tavasszal és késő ősszel lehet biztonságosan elültetni.
Fontos, hogy ne legyen nedvkeringés a növényekben.
Ősszel a lombhullás környékétől, tavasszal a rügypattanásig lehet ültetni szabadgyökerű növényeket.
A gyümölcsfáknál általános gyakorlat az őszi kitermelés. A kitermelés előtt lelevelezik a fákat és csak ezután kezdik a kiszántást. Ez minden gyümölcsfára igaz, tehát az őszibarack fajtákra is.
A klf. lerakatokban ősszel található a legnagyobb fajtakínálat, hiszen ekkor érkeznek meg a korábban megrendelt fajták. A lerakatosok gondosan bevermelik a fákat és ha kell nedvesen tartják a földben lévő gyökérzetet.



A szabadgyökerű növények (díszcserjék, rózsák) általában erősebbek a konténerben nevelteknél és áruk is jóval olcsóbb azoknál, viszont az ültetésnél gondosabban kell eljárni.
Olyan mélyre ültessük a növényeket, amilyen mélyen az eredeti helyén a talajban volt. Ez a gyökérnyaki részen az elszíneződésből jól látható.
A szabadgyökerű növények ültetése - figyelni kell arra, hogy a föld szorosan vegye körül a gyökérzetet. Ezt az ültetés utáni sokszor kettős iszapolással és az iszapolás utáni tömörítéssel érhetjük el.
Fontos, hogy az ültetőgödörbe tett szerves trágya, tápanyag ne érintkezzen közvetlenül a gyökérzettel. Ezért javasolják, hogy a földdel összekevert szerves trágyát mélyebbre tegyék, ahol még nincs gyökérzet, de egy év múlva már ott lehet.
Vigyázni kell az esetleges műtrágya kiszórásával ! Inkább ne alkalmazzuk.
Ha a gyökérzet körül túl nagy lesz a sótartalom, akkor a gyökerek nem tudják felvenni a vizet, tehát még nedves talaj esetén is kiszáradhat a növény.
Öntözés ... A szabadgyökerű növények ültetése után fontos a késöbbi időszakban is a talaj nedvesen tartása. Amíg a talaj hőmérséklete a 10 fokot eléri, addig a gyökerek is intenzív fejlődésben vannak. Ilyenkor, főleg, ha száraz az időjárás - gondoskodni kell a nedvesség pótlására. A késő őszi időszakban nem, de a következő tavasszal fontos, hogy ne feledkezzünk meg az öntözésről. Tudni kell, hogy a növények többsége még kihajthat akkor is, ha elhanyagoljuk a rendszeres öntözést, de a hajtásfejlődés elindulása után érheti a meglepetés a gondalan gazdát.
A műtrágya használatáról már írtunk, de újra megemlítjük, hogy friss ültetéskor a trágya nem játszik, inkább a víz. Ha a hajtásfejlődést a tavaszi időszakban műtrágya kiszórásával akarjuk gyorsítani, akkor a legroszabb megoldást választjuk. Ezerszer inkább öntözzünk rendszeresen, mint műtrágyát szórnánk a tövek köré. Ez természetesen az ültetés évében, illetve az ültetés időszakra vonatkozik. Megfelelő töménységben a hosszú lebomlási idejű műtrágyák alkalmazhatók a késöbbiekben.